CESTOVÁNÍ

Ostrov HOLBOX – jak se tam dostat?!

Mexiko má skoro 10 tisíc kilometrů pobřeží, a najdete tady jedny z nejkrásnějších pláží na světě. A ty nejkrásnější z nejkrásnějších pláží můžete objevit právě na ostrově HOLBOX! Nejdřív se tam ale musíte nějak dostat! Poradím vám jak!

 

Pokud se chcete ke čtení tohoto článku nejdřív naladit na tropickou atmosféru, a zjistit, co vás na ostrově Holbox čeká, podívejte se na naše video:

 

Článek, kde popisuju, proč je HOLBOX nejkrásnější ostrov v Mexiku najdete tady: http://wanderland.cz/ostrov-holbox-nejkrasnejsi-plaze-v-mexiku/

 

A protože jsme se do ostrova Holbox na první pohled zbláznili tak, že jsme se rozhodli tam postavit hotýlek a přestěhovat se tam, můžete sledovat naši malou reality show o celým projektu na YouTube: https://www.youtube.com/followthewhiterabbitholbox

 

 

A teď už k věci:

 

JAK SE DOSTAT NA OSTROV HOLBOX?

 

Na Holbox se jezdí člunem nebo trajektem z přístavu v CHIQUILÁ, takže nejdřív se samozřejmě musíte dostat právě do Chiquilá.

 

AUTEM

Pokud chcete na ostrov jen na otočku (což bych vám ale nedoporučovala, protože se vám tam určitě bude líbit tak moc, že se nebudete chtít vrátit zpátky na pevninu), tak doporučuju dojet do Chiquilá půjčeným autem, který můžete nechat na parkovišti hned kousek od přístavu, stojí do 100 Kč za den.

Cesta z Cancúnu trvá necelý 2 hodiny, stejně jako z Playa del Carmen. Pokud pojedete z Méridy, tak počítejte 3,5 až 4 hodiny.  

Cesta je úplně v pohodě, ve všech případech pojedete část cesty po dálnici, kde se platí mýtné, tak mějte u sebe nějaké peníze. Někde se dá platit kartou, ale ne úplně všude, takže doporučuju mít u sebe hotovost.

Hotovost byste u sebe měli mít taky proto, že na ostrově většinou (nikdy 😀 ) nefunguje ani jeden z místních dvou bankomatů. Na hodně místech sice můžete platit kartou, ale určitě s sebou mějte dostatek hotovosti, protože tam si fakt nevyberete 😉 

Na Yucatánu se skvěle cestuje autem, není moc provoz, a silnice je většinou rovná přímka, takže cestování autem je tady rychlý, a pohodlný.

 

AUTOBUSEM

Pokud na ostrově plánujte strávit pár dní (a nebo život 😀 ), tak se vám moc nevyplatí platit za půjčený auto, který vám bude stát na parkovišti, a doporučovala bych cestu autobusem, nebo shuttlem. Autobus je samozřejmě podstatně low costovější verze.

 

Na cesty po Mexiku doporučuju autobusy ADO a OCC. Autobusový nádraží ADO najdete ve většině i menších měst, a busy ADO jsou autobusy vyšší třídy a vždycky jsou čistý a jedou na čas.

 

Z CANCÚNU

Z Cancúnu vyjíždí bus ADO do Chiquilá v 8:31 ráno a 10:30 dopoledne ( Terminal ADO, Calle Pino, SM23, MZ56, Lt 1 y 2, Centro, 23,)  Cesta trvá tři a půl hodiny a stojí 266 pesos na osobu.

Ze stejného nádraží vyjíždí taky autobusy MAYAB7:50 a 9:40. Jsou to autobusy druhý třídy, jsou v pohodě, ale ADO je určitě pohodlnější. Cesta s MAYAB stojí 180 pesos.

Zpátky do CANCÚNU autobusem můžete jet už v 5:30 ráno se společností Noreste za 125 pesos, v 7:45 s Oriente a jak jsem říkala, nejlepší služby má ADO, který vás nabere ve 12:40 nebo v 13:45 a odveze vás přímo na letiště v Cancúnu, a pak dál do centra, za 266 – 350 pesos.

 

Z PLAYA DEL CARMEN

V Playa del Carmen jsou dva autobusový terminály ADO, tak bacha!

Do Chiquilá jezdí autobusy z terminálu na 5a avenida (turistická pěší zóna). Je to na rohu ulic 5a avenida a Avenida Benito Juarez.

Busy ADO jedou v 8:30, 8:50, 9:25, 10 a 10:10. Cesta trvá 2 hodiny a stojí cca 270 pesos na osobu.

 

Zpět do PLAYA DEL CARMEN můžete jet v 14:45, 16:15 nebo v 17:00. Stačí jet trajektem z ostrova v 16:30.

 

Z TULÚM

Z Tulúmu vám jede autobus do Chiquilá v 8:10 ráno. Malej terminál ADO je přímo na hlavní ulici v městečku Tulúm. Cesta trvá necelý 3 a půl hodiny a stojí 360 pesos.

Abyste se dostali z Chiquilá do Tulúmu, musíte jet busem do Playa del Carmen a pak teprve do Tulúm.

 

Z MERIDY

…to bude horší, cesta totiž trvá někdy skoro 5 hodin. Můžete jet v 7:15 nebo v 10:30 autobusy ADO nebo ORIENTE. Ještě jsou tam dva autobusy Noreste, ale tam trvá cesta 6 hodin, takže to vám ani nedoporučuju. Za lístek zaplatíte 430 pesos s ADO v 7:15 se stanice Merida Fiesta Americana, nebo 280 s busem ORIENTE ze stanice TAME Mérida.

 

Spojení Chiquilá – Mérida je v 16:45.

 

Web společnosti ADO máte TADY. https://www.ado.com.mx/#/

 

Autobusů se nebojte, ADO jsou opravdu moc hezký a pohodlný busy, všechno je přehledný a jasný. Lístky koupíte přímo na terminálu, můžete si je koupit předem a zerezervovat si tak místo. Online to většinou koupit ze záhadných důvodů nejde, ale v jakýmkoliv busovým terminálu ADO si můžete koupit jakýkoliv spoj.

Jedna malá rada – do busu si vemte teplý oblečení. Já v Mexiku v autobuse vždycky šíleně trpím zimou, ve většině busů je teploměr, a snad jsem ještě nezažila, že by tam bylo víc jak 16 stupňů. Klimatizace jede na úplně šílený obrátky.

 

 

SHUTTLE  & TAXI

Když jsme z ostrova odjížděli poprvé, čekali jsme v Chiquilá na autobus. Čekala tam taky spousta taxikářů a s jedním jsme si domluvili, že nás odveze ve 4 lidech do Tulúmu autem za stejnou cenu na osobu, jako bychom dali za osobu za autobus, ale cesta se nám zkrátila o hodinu. Takže určitě můžete narazit na taxikáře, se kterým se domluvíte, ale moc bych na dobrou cenu nespoléhala. Musíte vyjednávat! 🙂

Další variantou je shuttle, buď privátní, nebo tzv. „colectivo“, to znamená, že budete minibus sdílet ještě s dalšími lidmi.

 

TADY najdete odkaz na firmu přímo z Holboxe, se kterou se můžete domluvit jak na vyzvednutí v určitou hodinu jako „privát“, tak si zarezervovat colectivo z Cancunu, letiště v Cancunu a z Playa del Carmen, a zase naopak. Levnější je samozřejmě colectivo, dražsí je vyzvednutí přímo na letišti a odvoz zpátky na letiště. Služba je to naprosto spolehlivá, auta jsou nový a řidič přijede na čas. V odkazu najdete kontakty, časy vyzvednutí colectivo, které si můžete na určitý den a hodinu rovnou zamluvit, nebo se můžete domluvit na privátním odvozu.

 

 

PŘIJELI JSME DO CHIQUILÁ! CO TEĎ?

 

Teď se musíte dostat přes vodu až na ostrov! 🙂

Pokud se vám nechce těch 14 kilometrů až na ostrov přeplavat, budete si muset koupit lístek na trajekt, a nebo si domluvit přepravu člunem.

 

V přístavu je hodně místních naháněčů se „speed boaty“, a  pokud budete člun třeba sdílet ještě s dalšíma lidma, a nebo vás bude víc, domluvíte si stejnou cenu na osobu, jako byste dali za trajekt. Záleží na vás, co se vám líbí víc. Trajekt jede na ostrov 15 – 20 minut, člunem je to rychlejší. Já miluju rychlou jízdu po vodě, takže pro mě bude určitě vždycky lepší varianta speed boat, ale ferry je zase pohodlnější.

Ferry z Chiquilá na Holbox a zpět provozují dvě společnosti, z Holboxe do Chiquilá můžete jet prvním trajektem už v 5 hodin ráno, a poslední vám jede ve 20:40, z Chiquilá na Holbox se poprvé dostanete v 6 hodin ráno a poslední trajekt na ostrov vám pojede v 21:30.

Cena je 150 pesos na osobu. Všechny časy trajektů a na ně navazující autobusy najdete TADY.

 

 

 

JÁ SI LÉTÁM, JÁ SE VZNÁŠÍM…

 

A pro ty nejvíc nejmíň low costový cestovatele tady mám nejluxusnější variantu cesty na HOLBOX – letadlem s AirTaxi!

Můžete si pronajmout privání letadlo z Cancúnu nebo z Playa del Carmen.

Cesta z Cancúnu trvá jen 35 minut a uvidíte ostrov krásně z výšky 😀 Pokud máte nějakej ten přebytečnej peníz, tak je to určitě nejlepší varianta 😀

Od 1 do 5 osob zaplatíte za let z Cancúnu 470 dolarů plus 16 % DPH, za zpáteční cestu dáte 940 plus DPH.

Skupinka od 6 do 13 osob zaplatí za jeden let 1120 dolarů plus DPH, za zpáteční cestu 2240.

Ale bacha! Můžete mít štěstí a narazit na last minute letenky, který můžete získat už za 60 dolarů. Pokud letadlo letí jen jedním směrem, a zpátky se vrací prázdný, tak vás můžou za 60 dolarů vzít. A to se zas celkem vyplatí J

LAST MINUTE LETENKY můžete sledovat TADY na Facebooku. Pokud jsou místa k dispozci, tak se to objeví tady, takže můžete čekat a číhat.

Třeba na dnešek 6. května mají let z Cancúnu na Holbox za 60 dolarů.

A přistávací dráhu máme skoro za barákem, takže jestli poletíte, tak na nás určitě zamávejte!!!

 

 


 

Stejně ale doufám, že poletíte/pojedete autem/busem/ponorkou/poplavete za náma, budete sledovat bílýho králíka až na Holobox a ubytujete se u nás v našem White Rabbit Glamping. Otevírat dveře do říše divů budeme už v září 2019!!

 


 

Pokud máte jakýkoliv dotazy k dopravě na ostrov a k ostrovu vůbec, nebo k Mexiku, nebo se chcete jen zeptat, jak se mám, napište to do komentáře pod článek, nebo mě kontaktujte na instagramu nebo Wanderlandovým Facebooku nebo na MAILU follow@whiterabbitholbox.com

 

Když se ubytujete u nás, můžeme vám zařídit privátní shuttle, taxi, nebo dokonce AirTaxi.

 

A taky všechny možný výlety a tours nejen po Holboxi a Yucatánu, ale po celým Mexiku. Tak nám napište!

Příště se dozvíte, co na ostrově dělat a co tam jíst! 🙂 

 

 


 

 

Víc o našem projektu na ostrově HOLBOX v Mexiku si můžete přečíst tady v sekci WHITE RABBIT, ale hlavně můžete sledovat takovou naši malou reality show o tom, jak ten náš karibskej sen vzniká, na YouTube kanálu FOLLOW THE WHITE RABBIT. Podpořte nás odběrem našeho kanálu! 🙂 

 

Nezapomeňte dát odběr hlavně proto, že každý pondělí je nový díl, a doufáme, že je budeme přidávat hodně, hodně dlouho , tak ať vám nic neunikne! 🙂

 

Instagram našeho Bílýho Králíka v Karibiku můžete sledovat tady: WHITE RABBIT HOLBOX a pokud byste k nám chtěli přijet na dovolenou, můžete se podívat na web www.whiterabbitholbox.com – OTEVÍRÁME UŽ V ZÁŘÍ 2019! 

 

 A tady je první díl našeho seriálu:

 

 

One Comment

  • Terri Peterk

    O Holboxu jsem už slyšela a vypadá to naprosto úžasně.. Celkově v Mexiku jsou ty nejkrásnější pláže.. Rozhodně děkuji za tipy, až se jednou do Mexika vydám :))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *