CESTOVÁNÍ

BARCELONA – ty nejlepší místa a co tam dělat, jíst a pít!

La Rambla, Barri Gòtic, El Raval a Barceloneta

 

Barcelona byla vždycky město, ve kterým jsem chtěla žít. Chtěla jsem žít v Barceloně dokonce ještě dávno předtím, než jsem tam vůbec kdy byla. Prostě jsem věděla, že až ji jednou uvidím, bude to láska na první pohled. Že to je pro mě ideální město. Že Barcelona a já si budeme rozumět. A měla jsem pravdu.

Poprvé jsem tam byla pracovně v létě 2014. Hned dvakrát, strávila jsem tam půlku července. A přesně podle mýho očekávání to byla velká láska. Od tý doby jsem tam byla už mockrát a nemůžu se nabažit. Už zkracuju intervaly, byla jsem tam v září, pak v srpnu, a letos už v červnu a nejradši bych jela do konce roku znova. Bohužel tam sice nebydlím já, ale moje sestřenka jo, takže doufám, že ji tam budu moct dál aspoň jednou dvakrát do roka otravovat. Viď že jo?

Pro mě je Barcelona město, který má úplně všechno. Moje představa dokonalý metropole. Je tu krásná architektura, nádherný parky, výborný jídlo, úžasný výhledy, úzký uličky i široký bulváry, historie i moderna, středomořský klima, kluby a festivaly se super hudbou, a ještě navíc, přímo u toho všeho, pláž.

A tak jsem si tady pro vás připravila základní informace o těch pro mě nejzajímavějších, a zároveň i nejprofláklejších částech města, a co se vyplatí tam vidět, dělat a jíst.

Zatím to bude o La Rambla, Barrio Gótico, Ravalu a Barcelonetě.

 

La Rambla – ta nejvíc turistická Barcelona 

Nezačneme sice celou čtvrtí, ale ulicí  La Rambla, což je hlavní turistická tepna Barcelony a hodně bych se divila, kdybyste na ni nenarazili. La Rambla je dlouhá 1,2 km a je přesně uprostřed dvou čtvrtí – Barrio Gotico a Raval. Směřuje od Plaça Catalunya dolů k moři ke Kolumbovu památníku – 60 metrů vysokýmu sloupu se sochou Kryštofa Kolumba. Jinak, jestli si budete říkat, kam to Kryštof ukazuje, tak i když někdo tvrdí, že do Ameriky, je to blbost, ta je na druhou stranu. Možná prý ukazuje k rodnýmu Janovu, možná do Indie, ale vlastně se to asi přesně neví. Některý prameny taky uvádějí, že jeho prst ukazuje přesně na Mallorku. (Jen tak mimochodem, článek o Mallorce najdete TADY). Jestli chcete zažít fakt nádhernej výhled, vyjeďte výtahem až nahoru přímo ke Kryštofovi do výšky 52 metrů. Lístek stojí okolo 5 euro (mám dojem, že 5,40).

Kolumbovým památníkem končí La Rambla, a když přejdete přes křižovatku, dostanete se na krásnou Rambla de Mar, i když spíš než „ulice“ je to takový molo, který vede až k nákupnímu centru Maremagnum a akváriu. Okolo v přístavu jsou ukotvený krásný plachetnice, a vzadu za akváriem většinou uvidíte nádherný obrovský miliardářský jachty. Když tam budete okounět dostatečně dlouho, třeba si vás některej z těch miliardářů všimne a bude z toho láska. V tom případě chci tučnou odměnu za zprostředkování seznámení.

Jedna rada – na Ramble si dávejte bacha na věci. Je tam strašně moc lidí a hrozně se tam krade.

Druhá rada – nesedejte si tam nikde do hospody, jsou to v 90% předražený turistický pasti. To samý platí pro stánky se suvenýrama, strašně drahý levný čínský šmuky.

Skoro až dole u Kryštofova sloupu jsou živý sochy. Já jsem od první návštěvy naprosto fascinovaná takovou zlatou obludou, co vypadá jako něco mezi čertem a Faunem z Faunova labyrintu. Zatím tam byl úplně pokaždý, vždycky se s ním hned letím vyfotit. Běžte za ním, vyfoťte se, dejte mu pár centů a že ho pozdravuju.

La Boquería

Nejlepší místo na La Rambla je samozřejmě trh s jídlem La Boquería, nejstarší tržiště v Barceloně. Já jsem tam vždycky úplně jak u vytržení. Neskutečný žrádlo. Ovoce, ovocný šťávy, zelenina, sladkosti, oříšky, ryby, mořský potvory, koření, salámy, sýry, tapas… Všechno jídlo, co si umíte jen představit a tak nádherný!

Jsou tam stánky, kde prodávají čerstvý chlazený ryby, maso, šunky, ale taky stánky, kde přímo vaří, takže si tam sednete na barovou židličku, dáte si víno a koukáte, jak přímo před váma vaří, a to jídlo všude tak voní a tak luxusně vypadá… Doporučuju zajít si tam na snídani, koupit si džus, palačinky, nebo bocadillo s jamón serrano, a jenom se tak procházet okolo tý vší nádhery, čuchat vůně a smrady z ryb, a kochat se.

La Boquería

Barrio Gótico (Barri Gòtic) – nejstarší Barcelona

Když půjdete po ulici La Rambla směrem k moři, Barrio Gótico budete mít po levý ruce.

Je to ta nejvíc historická část Barcelony. Úzký, křivý uličky, kde se okamžitě ztratíte, ale vůbec vám to nebude vadit. Některý ulice jsou plný obchodů, barů a lidí, ale najdete i ty úplně prázdný a odlehlý a v noci dokonce trošku strašidelný. Někde si budete připadat jak v historickým filmu.

 

Plaça Reial

Je tady i nejkrásnější náměstí, kterým se Barcelona může pochlubit  – Plaza Real (Plaça Reial), hnedka vedle La Rambla. Popíšu to asi úplně debilně, ale je to tam tak jako strašně „středomořský“. Nebo aspoň to je to první, co mě vždycky napadne. Básník ze mě asi nebude, no. Uprostřed krásná fontána, u ní dvě lampy, který navrhnul mladej Antonio Gaudí, a všude palmy. Podloubí, ve kterým jsou různý restaurace, kavárny a bary. Některý ty restaurace na mě působěj, jakože budou asi dost velká turistická past – bílý ubrusy , fotky v menu a naháněči, takže nemám moc zkušenosti, když už si jdu někam na Plaza Real sednout, je to vždycky Ocaña. Nebudu se zdržovat s popisem, když na jejich webu je to popsaný nejlíp: „Esence Plaza Reial: květiny, barvy a lidé. Stoly a židle z šedesátých a sedmdesátých let a moderní atmosféra: umělci, lidé, kteří žijí dny a noci v Barceloně vášnivě. Terasa Ocaña je nečekaná, měnící se, zábavná, místo, kde vždy najdete někoho, s kým toto všechno sdílet“. Amen. Prostě tam mají ty hezký barevný stolečky a židle a hezkej design, takže pro mě je to jasný. Vevnitř je to taky moc krásný. Co se týče jídla, tak moc nevím -měla jsem tam kromě pití vždycky jen nějaký malý tapas, který byly v pohodě, ale i jídlo u ostatních lidí vypadalo pěkně.

My jsme byly teď naposled s holkama ubytovaný přímo u Plaza Real v Ramblas Apartments. Vstup je přímo z La Rambla, takže víc v centru dění ani být nemůžete, a vstup do bytů je v průchodu, který spojuje Ramblu přímo s Plaza Real. My jsme měly dvoupatrový byt, nahoře dvě ložnice, koupelna, a dole další koupelna a obývák s rozkládacím gaučem a kuchyní. Jediný minus bylo, že přímo v našem bytě nebyl balkon, ale jinak to bylo super ubytování. Pokud máte MALIČKO vyšší rozpočet, tak bych určitě doporučila Hotel Do přímo na Plaza Real, je tam i rooftop terasa s balkonem a ten hotel je nádhernej. My jsme tam v červnu s holkama slavily třicítku, a bohužel na něj ještě nemáme, ale třeba až budem slavit čtyřicítku, tak si tam budem moct zamluvit rovnou prezidentský apartmá.

V Barrio Gótico najdete kromě Plaza Real a krásnejch křivejch uliček a různejch náměstíček taky nádhernou katedrálu Svatého kříže (nebo svatý Eulálie. Eulálie. Hm. Divný jméno) na námáměstí Pla de la Seu. Mrzí mě, že i když jsem byla v Barceloně tolikrát, nikdy jsem se do katedrály nešla podívat, a až teď, po poslední návštěvě jsem zjistila, že se za 3 eura dá jít na střechu ke katedrále, odkud jsou nádherný fotky, takže určitě doporučuju! Já si tam prostě bohužel budu muset zajet ještě jednou, no…

Jinak hnedka za náměstím s katedrálou je takovej malej plácek, kde je vietnamská restaurace BUNBO VIETNAM , a tam kromě hezký zahrádky a výbornejch koktejlů za pár éček mají taky strašně dobrý Pho. Takže kdybyste se přejedli tapas, doporučuju tam zajít, je to tam hezký, jídlo je dobrý, drinky výborný, a ceny jsou i na centrum města v pohodě. A je tam tahle super freska!

Taky tu najdete muzeum historie Barcelony  nebo hezký náměstíčko Plaza del Pi s kostelem Santa María del Pi. O víkendu je na náměstí malej trh s uměním.

 

Raval – špinavá a těžce hipsterská Barcelona 

Přejdeme na druhou stranu La Rambla do Ravalu. Takže, Raval je to, co budete mít po pravý ruce, když půjdete po La Rambla směrem k moři.

Raval je takovej špinavější, umorousanější a drzejší brácha Barrio Gótico. Je to trochu taková velká Krymská. To, co bylo asi dřív hodně špinavý a temný, se teď mění na in a těžce hipsterský. Najdete tu spoustu vintage obchodů, sekáčů, tetovacích studií, divných lidí, prostitutek, umělců, barů a strip klubů. Taky muzeum moderního umění MACBA, před kterým se jezdí na skejtech a vždycky tam posedávaj spousty lidí, tancuje se, jsou tam různý pouliční umělci a ták. Na Rambla del Raval mají zahrádky restaurace a bary, kde se najíte a napijete za daleko lepší ceny, než v Barrio Gótico nebo na Ramble.

Na Rambla de Raval je taky socha tlustý kočky od Fernanda Botera. Nevím, jestli toho kolumbijskýho umělce znáte, ale já osobně jeho styl miluju, hlavně jeho obrazy tlustejch lidí, doma mám dva (plakáty, na originály ZATIM nemám). Je tam taky spousta různejch fast foodů od všech národností, kebaby, pizza, burgery, a ceny jsou v pohodě.

Pokud milujete rooftop bary stejně jako já, bežte přímo na Rambla del Raval do hotelu Barceló. Kromě toho, že celej ten hotel je těžce designovej, má na střeše rooftop bar s bazénem – jmenuje se 360°, protože, jak se dá asi podle názvu čekat, tam máte 360° výhled na celý město.

 

Barceloneta – malá Barcelona

Asi moje nejoblíbenější část města. Taky aby né, když je to ta u moře. A že já normálně nesnáším narvaný městský pláže, tady to miluju. Přeci jenom, ty pláže už jsou jenom taková třešnička na dortu naprosto dokonalýho města. Sice se tam nemusím válet celej den, dokonce jsem ani nikdy nevlezla celá do moře, ale jen tak se tam na chvíli plácnout po celodenní chůzi po městě je super. Jedna perlička – až do olympiády v roce 1992 (jo, je to ta, ke který Freddy Mercury s Montserrat Caballé nazpíval píseň Barcelona, ale pak se toho o rok nedožil) v Berceloně vůbec žádný pláže nebyly. Udělali je tam uměle, právě kvůli olympiádě, a teď jich je tam skoro 5 km.

Víc, než jenom ležet na pláži, mě ale baví se procházet po proménádě a jen tak sledovat lidi. Nebo ještě líp – půjčit si kolo a projet se podél pláží po Passeig Marítim až dozadu za Puerto Olímpico . Pro mě jedna z nejlepších aktivit v Barceloně. I když normálně nejsem úplně nadšenej cyklista, v Barceloně si vždycky půjčím kolo a jedu se projet podél moře.

Mimochodem, Barcelona je ježdění na kole super město – zatímco v Praze bych se v totálním stresu dobrovolně vrhla pod kola prvního autobusu, v Barceloně jsou všude pruhy pro cyklisty a je to ideální dopravní prostředek. Navíc půjčovny kol mají skoro všude. Hodně jich najdete právě v Barcelonetě, ale i v Gótico nebo Ravalu.

Zpátky k moři: všude na pláži jsou strašně hezký chiringuitos, takový jako stánky – bary, ale bacha, jsou hodně drahý. Pokud nechcete zas tak moc utrácet, tak přímo v Barcelonetě najdete spoustu hospůdek s tapas a hlavně rybama, který nejsou zas tak moc turistický, a ceny jsou tam normální.

Platí to, že čím blíž k moři, tak je to dražší, tudíž ty chiringuitos přímo na písku mají pivo asi třikrát drahý než všude jinde, takže doporučuju se ztratit někde v uličkách Barcelonety a najíst se spíš tam.

My jsme tam teď v červnu s holkama narazily na úplně super hospůdku s výbornejma tapas, ceny normální, super číšníci, a bylo to pořád plný místních. Byly jsme tam asi 3x a dostaly jsme pokaždý panáky úplně výbornýho domácího kávovýho likéru, při poslední návštěvě nám dali s sebou i celou lahev. A sangría byla taky výborná! Jmenuje se to TAVERNA IBERIA a je to na Carrer de l’Almirall Churruca, hnedka u náměstí Placa del Poeta Bosca.

Dostaly jsme i tip na restauraci La Bombeta, prý tam mají výborný tapas a mořský potvory, ale nakonec jsme tam nešly, protože nemají zahrádku a my chtěly sedět venku, ale budu ráda, když tam někdo půjdete a dáte mi vědět, jestli to stálo za to.

Další místo, kde jsme v Barcelonetě byly na jídle, je Brunch & Cake by the sea. Je to vyhlášený místo na brunch, a musely jsme tam docela dost dlouho čekat na stůl. Mají hezkou zahrádku a celý to místo je hrozně instagramový, hlavně jídlo vypadá naprosto nádherně. Na fotky a na koukání je to fakt bomba! Byly jsme z toho úplně hotový. Jenže bohužel to líp vypadalo, než chutnalo. Neříkám, že to bylo vyloženě špatný, ale prostě vzhled hodně předčí chuť. Jestli si ale chcete vyfotit fakt nádherně naservírovaný jídlo, tak určitě tam. A neříkám ani, že vám tam nebude vyloženě chutnat, ale trošičku jsme byly zklamaný, čekaly jsme od toho bomba vzhledu i stejně dokonalý chutě.

Z Barcelonety taky můžete jet lanovkou až na kopec Montjuic – bacha, tohle je „Transbordador Aeri del Port“ nebo taky „Port Cable Car“, nespleťte si to, jako já, s druhou lanovkou Teleferic de Montjuic, která je úplně někde jinde. Ale taky stojí za to!

Hotel W

Jinak, jedna z dominant Barcelony a budova, která je vidět z každýho místa na pláži, je Hotel W. Je to taková ta „plachetnice“ na konci promenády. Tak tam jsme byly teď v červnu s holkama na naprosto dokonalý párty – WET DECK PARTY. Je to to od června myslím do září každou neděli, vstup je ZDARMA, a je to těžce posh. Náš nástup na party byl vtipnej  – neměly jsme s sebou s holkama žádný pořádný hadry, a už vůbec ne boty. Samý žabky, sandálky, pantofle nebo kecky, protože jsme ani neplánovaly, že půjdeme někam, kde by byl dress code. Pak říkala Romča, moje sestřenka, co v Bce žije, že máme jít na nějakou párty do hotelu W v neděli večer, že to má bejt jen takovej chill u bazénu, nic divokýho.

Pak mi ale volala, že je to asi víc posh, než jsme si myslely. Je tam dress code, jestli máme něco pořádnýho na sebe, že nemůžem mít ani kecky, ani žabky. Takže jsme si fotily boty a posílaly jí to, aby to ona přeposlala dál „svýmu člověku“ v hotelu, jestli nám to uzná 😀 Naštěstí to prošlo, ale buďte v klidu, nikdo nám tam na nohy nekoukal 😀

My jsme nejdřív šly na oběd/večeři, a že se potom doma v klidu převlíknem a půjdem tam. Když jsme ale byly všechny na pokoji polonahý a totálně nereprezentativní, Romana volala znova, že v 8 zavíraj bránu a už se tam nedostanem, takže jestli chcem jít, musíme fakt máknout. Měly jsme asi 15 minut na to se tam dostat. Nejdřív jsme řekly, že teda nic, že to nemůžem stihnout, načež jsme vzápětí hodily šílenou histerii, že to vlastně stihnout musíme, a během asi tří minut se 6 nenamalovanejch neučesanejch holek vyprdelilo ven, dooblíkaly jsme se pomalu ve výtahu a rychle sháněly taxíka, ve kterým jsme se snažily dohnat make-up.

Stihly jsme to včas (a ještě dlouho po nás tam lidi přicházeli, takže zbytečná hysterie), ale čekání ve frontě, až nás pustěj, byla docela sranda. Ty modely všech okolo byly neskutečný, my jsme byly trochu jako chudý příbuzný. Většina holek tam evidentně šla lovit buď budoucího manžela, nebo možná spíš klienty, a rozhodně toho nenechaly moc na jejich fantazii. Většina jich byla jak chytrá horákyně, spíš ale neoblečený než oblečený. Chudý příbuzný jsme byly pak i vevnitř, protože vstup byl sice zadarmo, ale ceny na baru už tak příjemný nebyly.

Je to přímo u bazénu, okolo bezénu i nahoře na terase jsou VIPka, všichni tam chlastali litry Veuve Clicquot, zatímco nám tam teplala ta naše jediná sklenička vína, jsou tam tanečnice v brutálních kostýmech s brutálníma tělama (a každá druhá tanečnice je vlastně chlap), každej víkend jinej DJ, všichni strašně vystajlovaný a hlavně asi 97% lidí tam mělo nejmíň 7 plastickejch operací na těle a 4 ve ksichtě, včetně chlapů.

Je to fakt zážitek i jen na pozorování lidí, hudba super, prostředí krásný, vstup zadarmo, takže až budete v létě v Barceloně, běžte v neděli na WET DECK party. Bacha, končí už v 11!

A protože už je tahle pohádka moc dlouhá, v nejlepším – na WET DECK party – to utnu, a o dalších místech v Barceloně se rozepíšu jindy.

A protože Barcelona je nejlepší město na světě, nebo aspoň v Evropě, chybí toho samozřejmě ještě hodně moc.

A to zas příště.

………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Pro další fotky z cest a ták mě můžete sledovat na INSTAGRAMU.

A už jste dali odběr našemu YouTube kanálu FOLLOW THE WHITE RABBIT? Prosím prosím smutně koukám!

Kromě videí z cest tam taky najdete takovou naši malou reality show o tom, jak jsme koupili pozemek na ostrově v Mexiku a stavíme tam malej hotýlek – glamping.

Tady je první díl:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *